Zonnebloemprotest 2026 van start in Nieuw-West
Zonnebloemprotest 2026 van start in Nieuw-West
Het Zonnebloemprotest krijgt dit voorjaar een nieuw vervolg. Met opnieuw 20 kilo biologische zonnebloemzaden op zak richten de initiatiefnemers zich in 2026 nadrukkelijk op Nieuw-West en op de toekomst van de Lutkemeerpolder.
De actie vraagt aandacht voor het behoud van de laatste vruchtbare landbouwgrond in Amsterdam. Volgens betrokken bewoners is dit één van de weinige plekken in de stad waar nog op rijke zeeklei voedsel wordt verbouwd. Er liggen goede plannen voor een Voedselpark en een Voedselhub (de bestaande lege hallen op het bedrijventerrein, zoveel mogelijk gebruiken voor voedsel). Juist in een tijd waarin steden verder verdichten, groeit de vraag: houden we deze uniek zeeklei grond voor stadslandbouw en natuur, of verdwijnt ook dit onder beton?
Duizenden zonnebloemen
De nieuwe donatie van 20 kilo zaden betekent dat er tienduizenden zonnebloemen kunnen worden uitgedeeld en gezaaid. Net als vorig jaar worden de zaden verspreid via bewoners, scholen en lokale initiatieven. Iedere vrijdag tussen 11.30 en 14.30 uur worden bij Boerderij De Boterbloem enveloppen gevuld en gestempeld. Er zijn tientallen klusje, ook buiten op het land. Iedereen is welkom om mee te helpen. Je kan dan ook zaden komen ophalen.
Tijdens deze vrijdagmiddagen is ook informatie te krijgen over coöperatie Ranunculus en Stichting Voedselpark Amsterdam, beide organisaties staan voor behoud van zoveel mogelijk akkers, en niet nog meer bedrijfshallen. In het weekend van 14 en 15 maart delen we de zaden uit bij Reclaim the Seeds in de Fruittuinen van West. In april maken een tour langs verschillende locaties. Vanaf mei kunnen de zaden de grond in. Zo zetten we met elkaar Nieuw-West in bloei.
Lutkemeerommetje XL en verkiezingen
Op zondag 1 maart is er een special editie van het Lutkemeerommetje. Met de gemeenteraadsverkiezingen op 18 maart in aantocht zijn politieke partijen uitgenodigd om in gesprek te gaan met bewoners over de toekomst van de polder.
De middag begint om 13.00 uur met een korte wandeling over de akkers van De Boterbloem. Onderweg vertellen bewoners over biodiversiteit, bodemkwaliteit en stadslandbouw. Rond 15.00 uur is er appeltaart en gelegenheid om na te praten. Het programma duurt tot ongeveer 16.00 uur.
Het Zonnebloemprotest begon in 2024, toen bewoners toestemming vroegen om zonnebloemen te zaaien op de akkers in de polder. De bloem werd gekozen als symbool voor vruchtbare grond en hoop. Bovendien verwijst de drooglegging van de polder (1864/65) naar de tijd van Vincent van Gogh, wiens zonnebloemen wereldwijd bekend zijn. In 2025 deden meer dan 1.500 bewoners mee. Verspreid door de stad bloeiden ruim 10.000 zonnebloemen – van Nieuw-West tot andere stadsdelen. Er zijn kunstwerken gemaatkt, de zonnebloemen zijn terug te zien in de documentaire Nederland van Binnen. Deze aflevering komt dinsdag 24 februiri 23.05 op TV. Dit jaar ligt de nadruk van het zonnebloemprotest op Nieuw-West.
Het gaat niet alleen om de prachtige bloemen, maar om bewustwording. “Door samen te zaaien, stellen we de vraag wat we belangrijker vinden: korte termijn ontwikkeling of het behouden van natuurlijke bronnen voor de veiligheid en de gezondheid van deze mooie stad.”
Aanmelden voor het Lutkemeerommetje of het meehelpen met de zaden kan via activiteiten@voedselparkamsterdam.nl.
De actie is te volgen via het Instagramaccount Zonnebloemprotest. Het platform Buurtgroen020 - https://buurtgroen020.nl/zonnebloemprotest Op de website van Voedselpark Amsterdam vind je meer achtergrond informatie over de Lutkemeerpolder en Voedselpark Amsterdam zie ook de agenda https://voedselparkamsterdam.nl/